Lekcja ekologii i patriotyzmu dla uczniów

Data opublikowania: 2 stycznia 2023
uczniowie na spotkaniu
uczniowie na spotkaniu

Co oznacza być patriotą? Jak chronić dziedzictwo historyczne i przyrodnicze naszego regionu? Czy dbając o przyrodę jesteśmy patriotami? Odpowiedzi na te pytania młodzi mieszkańcy regionu mogli poznać 9 grudnia 2022 r.  podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim, gdzie o szanowaniu naszego dziedzictwa narodowego, historycznego i przyrodniczego opowiedzieli marszałek Andrzej Bętkowski oraz Renata Bilska Z-ca dyrektora Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych - wraz z pracownikami urzędu. 

Podczas spotkania uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. ks. prof. Włodzimierza Sedlaka ze Skarżyska-Kamiennej  dowiedzieli się, że patriotą jest nie tylko ta osoba, która polegnie za ojczyznę na wojnie. Wszyscy możemy i powinniśmy nimi być – szanować naszą historię, symbole narodowe i kochać naszą ojczyznę, także tę małą, lokalną, czyli Świętokrzyskie. Uczestnicy otrzymali flagę województwa świętokrzyskiego, wcześniej zapoznając się z ciekawostkami na jej temat. Piękno naszego województwa pokazał uczniom film promujący region oraz quiz dot. znajomości atrakcji turystycznych w regionie.

Od najmłodszych lat uczymy, że patriotyzm to  miłość i szacunek do ojczyzny, jej historii  i symboli narodowych. Ale szanować swoje otoczenie można na wiele sposobów – także nie śmiecąc czy nie marnując wody i energii. Istotę ochrony bogactwa przyrodniczego przybliżono najmłodszym poprzez zrealizowany w latach 2017-2020 projekt RDI2CluB nt. biogospodarki, którego idea doskonale wpisuje się w zachowania patriotyczne. Najmłodsi obywatele stanowią filar regionalnej biogospodarki, dlatego tak ważne jest, aby nauczyć ich dbania o przyrodę i propagowania proekologicznych zachowań wśród opiekunów i rówieśników.

Na koniec najmłodsi otrzymali upominki promujące region świętokrzyski oraz materiały edukacyjne w postaci Elementarza Ekologicznego oraz Niezbędnika Antysmogowego. Bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się talerze jadalne biodegradowalne z otrąb pszennych, które stanowią doskonałą alternatywę dla jednorazowych naczyń plastikowych oraz słomki z soku jabłkowego i semoliny, które mogli przetestować podczas poczęstunku.

Galeria zdjęć

uczniowie na spotkaniu
pan marszałek z uczniami
uczniowie na spotkaniu
pan marszałek prezentujący flagę
uczniowie z flagami
uczniowie z flagami
uczniowie podczas prezentacji
uczestnicy spotkania