Aktualności

Konkurs fotograficzny "ŚWIĘTOKRZYSKIE-NATURAlnie"

Data opublikowania: 13 października 2022
grafika promująca konkurs
grafika promująca konkurs

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Województwa Świętokrzyskiego oraz osoby z całej Polski do udziału w konkursie fotograficznym pn.  „ŚWIĘTOKRZYSKIE - NATURAlnie”.

15 lipca - Dzień bez Telefonu!

Data opublikowania: 15 lipca 2022
przekreślony telefon na czerwonym tle
przekreślony telefon na czerwonym tle

15 LIPCA – DZIEŃ BEZ TELEFONU KOMÓRKOWEGO. To nieoficjalne święto ma zwrócić uwagę na inne aspekty użytkowania „komórki” poza dzwonieniem, smsowaniem, robieniem zdjęć czy korzystaniem z aplikacji. I wcale nie chodzi tu o wyjście z domu bez telefonu – ale raczej przyjrzenie się problemowi uzależnienia młodzieży tzw. fonoholizm, czy też kwestii wydobycia surowców mineralnych tworzących telefony komórkowe w Afryce, przez tzw. współczesnych niewolników. Problemem staje się także utylizacja sprzętu elektronicznego.

Zwiedzający na stoisku
Zwiedzający na stoisku

O ekologicznych wyzwaniach, zminimalizowaniu negatywnych zjawisk klimatycznych, wspólnych działaniach samorządów i przedsiębiorców rozmawiano na konferencji „Razem Tworzymy EkoŚwiętokrzyskie” organizowanej przez Departament Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach podczas targów Ekotech.

plakat promujący konferencję
plakat promujący konferencję

O proekologicznych działaniach samorządów i przedsiębiorców podczas XXII Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH 23-24.02.2022

Jakie wyzwania ekologiczne stoją przed samorządami i przedsiębiorcami? Jakie działania pozwolą na zminimalizowanie negatywnych zjawisk klimatycznych? W jaki sposób model gospodarki o obiegu zamkniętym pozwoli zmniejszyć zużycie surowców oraz ilości wytwarzanych odpadów? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać podczas konferencji „Razem Tworzymy Ekoświętokrzyskie”- 24.02.2022

Za nami Świętokrzyski Festiwal Nauki!

Data opublikowania: 21 października 2021
młodzież ogląda biomasę
młodzież ogląda biomasę

W dniach 9-11 października br. w innowacyjnym budynku ENERGIS będącym siedzibą Wydziału Inżynierii  Środowiska, Geomatyki i Energetyki PŚk odbywały się warsztaty pt. Biomasa – Czysta Energia Bilansująca CO2, prowadzone przez pracowników ww. Wydziału, którym towarzyszyło stoisko urzędu.

BIOMASA - CZYSTA ENERGIA BILANSUJĄCA CO2

Data opublikowania: 1 października 2021
plakat promujący Świętokrzyski Festiwal Nauki
plakat promujący Świętokrzyski Festiwal Nauki

Świętokrzyski Festiwal Nauki (ŚFN) z udziałem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Tegoroczna edycja Świętokrzyskiego Festiwalu Nauki - 8-11 października – odbędzie się z udziałem  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniu pn. BIOMASA – CZYSTA ENERGIA BILANSUJĄCA CO2 – organizowanym przez Wydział Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki Politechniki Świętokrzyskiej, w dniu 11.10.2021r. od godz. 9.00 w budynku ENERGIS PŚk (pierwsze piętro).

Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej

Data opublikowania: 16 września 2021
Kula ziemska w przestrzeni kosmicznej
Kula ziemska w przestrzeni kosmicznej

16 września 2021 r. przypada 34 rocznica podpisania Protokołu montrealskiego (PM) w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO). W tym dniu obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej, ustanowiony przez ONZ.

11 lipca - Światowy Dzień Ludności

Data opublikowania: 12 lipca 2021
zdjęcie prezentuje ludzkie twarze w miniaturze
zdjęcie prezentuje ludzkie twarze w miniaturze

Światowy Dzień Ludności to coroczne święto, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, obchodzone 11 lipca. Z inicjatywą obchodów wystąpiła Rada Zarządzająca UNDP (Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju) w 1989 roku. Święto jest upamiętnieniem rocznicy "Dnia Pięciu Miliardów", jednorazowego święta z 11 lipca 1987, kiedy to liczba ludności świata osiągnęła taką wartość.

Proekologiczny Dzień Dziecka w skansenie!

Data opublikowania: 4 czerwca 2021
dzieci bawią się na świeżym powietrzu
dzieci bawią się na świeżym powietrzu

Tegoroczny Dzień Dziecka w Parku Etnograficznym w Tokarni upłynął naszym milusińskim pod znakiem licznych gier, zabaw, konkursów i pokazów na świeżym powietrzu. Bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży szkolnej cieszyły się quizy i konkursy o tematyce ekologicznej.

Pokochaj pszczoły!

Data opublikowania: 20 maja 2021
Pszczoła siedzi na kwiatku
Pszczoła siedzi na kwiatku

Nie przepadasz za bzyczeniem i żądłami, ale już warzywa i owoce chętnie włączasz do menu? Nie tylko koneserom miodu albo kurującym się propolisem powinien leżeć na sercu los pszczół. Na procesie zapytania polega blisko 90% roślin kwitnących i przeszło 75% roślin uprawianych na cele żywnościowe. A dziś międzynarodowe święto tych niedocenianych bohaterek ludzkości.