Aktualności

Chcesz uczcić Dzień Ziemi 2024? Zwalczaj plastik!

Data opublikowania: 22 kwietnia 2024
plakat Światowego Dnia Ziemi
plakat Światowego Dnia Ziemi

Dziś Dzień Ziemi. W tym roku jego hasło brzmi "Planeta kontra Plastiki (tworzywa sztuczne)". O tym problemie piszemy regularnie, a metody walki z nim, zarówno systemowe, jak i indywidualne, prowadzą do jednego celu - ograniczania.

stoisko targi Ekotech
stoisko targi Ekotech

Gospodarka odpadami, nowoczesny recykling oraz ekologia i ochrona środowiska - to ta tematyka dominowała w tym roku podczas  24. Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech, odbywających się w dniach 10 - 11 kwietnia 2024. Wystawa zgromadziła w Kielcach przedstawicieli branży komunalnej, ekspertów i zainteresowanych szeroko rozumianą tematyką środowiskową. Nas, poprojektowych pasjonatów biogospodarki, również można było tam spotkać  - na ekologicznym stoisku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Lekcja ekologii i patriotyzmu dla najmłodszych na dobry początek wiosny
Lekcja ekologii i patriotyzmu dla najmłodszych na dobry początek wiosny

W pierwszy dzień wiosny, mali obywatele z województwa świętokrzyskiego po raz kolejny wzięli udział w spotkaniu o tematyce patriotyczno-przyrodniczej w urzędzie marszałkowskim. Tym razem do Kielc przyjechała grupa ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Skarżysku-Kamiennej. Podczas spotkania mieli okazję odpowiedzieć sobie na pytania: Kim jest patriota? czy jest "mała ojczyzna"? Jak chronić środowisko i przyrodę naszego regionu i czy to także jest przejaw patriotyzmu?

Precz z foliówkami!

Data opublikowania: 26 stycznia 2024
Precz z foliówkami!
Precz z foliówkami!

Podczas zimowych roztopów, znikający śnieg bezlitośnie uwalnia nasze ekologiczne przewinienia, a wśród nich to najgorsze - plastikowe śmieci, a zwłaszcza fruwające na wietrze torby foliowe. 23 stycznia obchodziliśmy Dzień bez Opakowań Foliowych, a my przypominamy o możliwych dla nich alternatywach, nie szkodzących środowisku.

Zawalcz o powietrze, którym oddychasz

Data opublikowania: 22 września 2023
dymiące kominy
dymiące kominy

14 listopada już po raz 19. obchodzimy u nas Dzień Czystego Powietrza. Data jest nieprzypadkowa - to początek sezonu grzewczego...Tym bardziej należy przypomnieć sobie, jak negatywnie zanieczyszczone powietrze wpływa na nasze zdrowie i przyrodę, a także co robić żeby poprawiać jego jakość. 

Uczniowie z Wachocka z wizyta na lekcji ekologii i patriotyzmu
Uczniowie z Wachocka z wizyta na lekcji ekologii i patriotyzmu

W dniu 24.03.2023 r. z uczniami klasy trzeciej i ósmej z Zespołu Placówek Oświatowych im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Wąchocku, spotkali się przedstawiciele urzędu marszałkowskiego na czele z marszałkiem Andrzejem Bętkowskim. Młodzi mieszkańcy regionu poznali odpowiedzi na pytania: co oznacza być patriotą? Jak chronić dziedzictwo historyczne i przyrodnicze naszego regionu? Czy patriotyzm wyraża się także w trosce o przyrodę?

II edycja konferencji pn.: „Razem tworzyMY Ekoświętokrzyskie"
II edycja konferencji pn.: „Razem tworzyMY Ekoświętokrzyskie"

Dnia 9 marca 2023 r., podczas XXIII Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH, odbędzie się II edycja konferencji pn.: „Razem tworzyMY Ekoświętokrzyskie". Motywem przewodnim tego wydarzenia jest gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ), w tym zagadnienia dotyczące innowacji, finansowania, jak również prawa.

Lekcja ekologii i patriotyzmu dla uczniów

Data opublikowania: 2 stycznia 2023
uczniowie na spotkaniu
uczniowie na spotkaniu

Co oznacza być patriotą? Jak chronić dziedzictwo historyczne i przyrodnicze naszego regionu? Czy dbając o przyrodę jesteśmy patriotami? Odpowiedzi na te pytania młodzi mieszkańcy regionu mogli poznać 9 grudnia 2022 r.  podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim, gdzie o szanowaniu naszego dziedzictwa narodowego, historycznego i przyrodniczego opowiedzieli marszałek Andrzej Bętkowski oraz Renata Bilska Z-ca dyrektora Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych - wraz z pracownikami urzędu. 

Wręczenie nagród laureatom konkursu

Data opublikowania: 2 stycznia 2023
laureaci konkursu wraz z komisją
laureaci konkursu wraz z komisją

Trwający od połowy października 2022 r. konkurs fotograficzny ŚWIĘTOKRZYSKIE-NATURAlnie został podsumowany i oficjalnie zakończony podczas spotkania z laureatami konkursu, które odbyło się w dniu 06.12. w siedzibie urzędu marszałkowskiego.