Aktualności

Precz z foliówkami!

Data opublikowania: 26 stycznia 2024
Precz z foliówkami!
Precz z foliówkami!

Podczas zimowych roztopów, znikający śnieg bezlitośnie uwalnia nasze ekologiczne przewinienia, a wśród nich to najgorsze - plastikowe śmieci, a zwłaszcza fruwające na wietrze torby foliowe. 23 stycznia obchodziliśmy Dzień bez Opakowań Foliowych, a my przypominamy o możliwych dla nich alternatywach, nie szkodzących środowisku.

Zawalcz o powietrze, którym oddychasz

Data opublikowania: 22 września 2023
dymiące kominy
dymiące kominy

14 listopada już po raz 19. obchodzimy u nas Dzień Czystego Powietrza. Data jest nieprzypadkowa - to początek sezonu grzewczego...Tym bardziej należy przypomnieć sobie, jak negatywnie zanieczyszczone powietrze wpływa na nasze zdrowie i przyrodę, a także co robić żeby poprawiać jego jakość. 

Uczniowie z Wachocka z wizyta na lekcji ekologii i patriotyzmu
Uczniowie z Wachocka z wizyta na lekcji ekologii i patriotyzmu

W dniu 24.03.2023 r. z uczniami klasy trzeciej i ósmej z Zespołu Placówek Oświatowych im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Wąchocku, spotkali się przedstawiciele urzędu marszałkowskiego na czele z marszałkiem Andrzejem Bętkowskim. Młodzi mieszkańcy regionu poznali odpowiedzi na pytania: co oznacza być patriotą? Jak chronić dziedzictwo historyczne i przyrodnicze naszego regionu? Czy patriotyzm wyraża się także w trosce o przyrodę?

II edycja konferencji pn.: „Razem tworzyMY Ekoświętokrzyskie"
II edycja konferencji pn.: „Razem tworzyMY Ekoświętokrzyskie"

Dnia 9 marca 2023 r., podczas XXIII Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH, odbędzie się II edycja konferencji pn.: „Razem tworzyMY Ekoświętokrzyskie". Motywem przewodnim tego wydarzenia jest gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ), w tym zagadnienia dotyczące innowacji, finansowania, jak również prawa.

Lekcja ekologii i patriotyzmu dla uczniów

Data opublikowania: 2 stycznia 2023
uczniowie na spotkaniu
uczniowie na spotkaniu

Co oznacza być patriotą? Jak chronić dziedzictwo historyczne i przyrodnicze naszego regionu? Czy dbając o przyrodę jesteśmy patriotami? Odpowiedzi na te pytania młodzi mieszkańcy regionu mogli poznać 9 grudnia 2022 r.  podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim, gdzie o szanowaniu naszego dziedzictwa narodowego, historycznego i przyrodniczego opowiedzieli marszałek Andrzej Bętkowski oraz Renata Bilska Z-ca dyrektora Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych - wraz z pracownikami urzędu. 

Wręczenie nagród laureatom konkursu

Data opublikowania: 2 stycznia 2023
laureaci konkursu wraz z komisją
laureaci konkursu wraz z komisją

Trwający od połowy października 2022 r. konkurs fotograficzny ŚWIĘTOKRZYSKIE-NATURAlnie został podsumowany i oficjalnie zakończony podczas spotkania z laureatami konkursu, które odbyło się w dniu 06.12. w siedzibie urzędu marszałkowskiego.

zwycięskie zdjęcie w kategorii do 18 lat
zwycięskie zdjęcie w kategorii do 18 lat

Do konkursu zgłoszono łącznie, w dwóch kategoriach wiekowych, 268 zdjęć nadesłanych przez 108 uczestników – nie tylko mieszkańców województwa świętokrzyskiego - fotografów amatorów.

Komisja konkursowa, podczas oceny prac brała pod uwagę zgodność zgłoszenia z regulaminem konkursu, spełnienie założeń tematycznych konkursu, jakość walorów tematycznych i artystycznych, a także oryginalność, pomysł i wrażenie artystyczne. Punktowana była również jakość zdjęcia umożliwiająca wykorzystanie go w materiałach drukowanych  i elektronicznych. 

obrady komisji konkursowej
obrady komisji konkursowej

W dniu 22 listopada br. odbyło się posiedzenie komisji konkursowej, celem wyłonienia zwycięskich zdjęć w konkursie fotograficznym „ŚWIĘTOKRZYSKIE-NATURAlnie”. Główną ideą konkursu było ukazanie Regionu Świętokrzyskiego jako miejsca bogatego w ciekawe przyrodniczo miejsca, nieskażone działalnością człowieka. Zgłoszenia wpłynęły w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii do 18 roku życia zgłosiły się 84 osoby przesyłając łącznie 209 zdjęć; natomiast w kategorii powyżej 18 roku życia zgłosiły się 24 osoby przesyłając łącznie 59 zdjęć. W sumie do konkursu zgłoszono 268 zdjęć, nadesłanych przez 108 uczestników – nie tylko mieszkańców województwa świętokrzyskiego, fotografów amatorów.

Konkurs fotograficzny "ŚWIĘTOKRZYSKIE-NATURAlnie"

Data opublikowania: 13 października 2022
grafika promująca konkurs
grafika promująca konkurs

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Województwa Świętokrzyskiego oraz osoby z całej Polski do udziału w konkursie fotograficznym pn.  „ŚWIĘTOKRZYSKIE - NATURAlnie”.